Technológia v roku 2019: Koniec pravdy ako ju poznáme?

Nové technológie, od reproduktorov ovládaných hlasom až po snímače internetu, pripojené automobily k fitness wearables, výrazne zvyšujú množstvo digitálnych dát, ktoré vyrábame.

výraz
 
A umelá inteligencia (AI), strojové učenie a cloud computing transformujú spôsob, akým ich ukladáme, analyzujeme a aplikujeme.
 
"V roku 2019 sa všade objavia inteligentné snímače, ktoré automatizujú zhromažďovanie údajov, aby uspokojili neúprosnú chuť AI," hovorí Tim Harper, bývalý inžinier Európskeho vesmírneho centra a teraz zakladateľ spoločnosti G2O Water Technologies.
 
AI by mohlo byť silnou silou pre dobré, zlepšenie zdravotnej starostlivosti a boj proti klimatickým zmenám, napríklad. Predstavuje však aj mnoho nebezpečenstiev – demokraciu, finančné trhy, vieru v objektívnu pravdu.
Dáta v nesprávnych rukách, použité nesprávnym spôsobom, by dokonca mohli ohroziť svetový mier, varujú niektorí komentátori.
 
Falošné správy?
"Deepfakes" – manipulované digitálne videá, ktoré prekrývajú tvár inej osoby na telo alebo menia to, čo ľudia skutočne povedali – predstavujú rastúcu hrozbu, tvrdí Katja Bego, vedúca výskumu dát na inovačnej nadácii Nesta
"Rok 2019 bude rokom, v ktorom hrubé" hlboké "video vyvolá geopolitický incident," predpovedá.
"Hoci sú hlboké prsty stále relatívne novou technológiou, vyvíjajú sa neuveriteľne rýchlo a robia to ťažšie a ťažšie pre voľné okná – alebo dokonca pre digitálne forenzné nástroje – aby ich identifikovali a zároveň sa stávajú čoraz ľahšou a lacnejšou vytvoriť. "
 
selfie

Predpokladá scenár nočného mora, v ktorom by mohol svetový vodca vyhlásiť vojnu alebo šíriť škodlivú propagandu s potenciálne zničujúcimi výsledkami.
 
Keďže falošné spravodajské správy – často sponzorované štátmi – naďalej zaplavujú sociálne médiá a čínska agentúra Xinhua News Agency otvára svoje prvé spravodajské noviny vytvorené AI, čiarky medzi falošným a skutočným sú čoraz viac rozmazané.
 
Ak nemôžeme dôverovať tomu, čo vidíme alebo počúvame, je to "koniec pravdy, ako ju poznáme?" spýta sa pani Bego.